A szegediek mestere az EHF-nek nyilatkozott.
Michael Apelgren október óta írányítja Svédország nemzeti együttesét, a munkát elődjétől , Glenn Solbergtől vette át. Solberg hirtelen távozása sokak számára lehetett meglepő, hiszen jó pár sikeres világverseny volt a szakember háta mögött, többek között egy Eb-arany és bronzérem, valamint a négy évvel ezelőtti egyiptomi világbajnokságon szerzett ezüstérem is. Apelgren úgy érzi, hogy csapata jó úton halad és felkészülten várhatja a soron következő EHF Európa-kupa mérkőzéseket, melyek során Franciaország és Dánia nemzeti csapatával is megmérkőznek.
Az újdonsült kapitány számára nem ismeretlen a válogatottnál való munka, hiszen korábban már tevékenykedett, épp az imént említett Glenn Solberg másodedzőjeként 2022 és 2024 között. A svéd szakember épp a nyáron vette át az OTP Bank-Pick Szeged együttesét is. Valamint korábban az Elverum Håndball és az IK Sävehof edzőjeként is nyert már bajnokságot, Norvégiában szám szerint hatot, míg hazájában kettőt.
Apelgren csapata egyébként a Barcelona elleni Bajnokok Ligája negyeddöntő párharc során történelmi tettet vitt véghez, ugyanis ők az első csapat 1997. márciusa óta, akik legyőzték a Barcelonát a BL egyenes kieséses szakaszában a Palau Blaugranában. Ám a szegedi eredmény miatt ez nem volt elég a továbbjutáshoz

Apelgren szövetségi kapitányi karrierje eddig azonban nem alakul a legfényesebben, hiszen a januári világbajnokság során a kiábrándító tizennegyedik helyen végeztek, ám ez részben betudható a hosszúra duzzadt sérültlistájuknak is. A legutóbbi válogatott szünet során viszont már egy jobb arcát mutatta csapata, ugyanis kettős győzelmet arattak Norvégia ellen. A soron következő héten pedig először szerdán Franciaországot fogadják, majd vasárnap Dániába látogatnak ez EHF EURO Cup keretén belül.Mint az már ismert, Svédország társrendezőként részt veszmajd a 2026-os Európa-bajnokságon.
Franciaország és Dánia egy héten belül, mit jelent számodra az Európa-kupa?
Michael Apelgren: Őszintén, ez egy nagyon érdekes sorozat, igazán erős ellenfelekkel, de azért is jó, mert többet próbálkozhatok eredménykényszer nélkül. Jelenleg egy olyan fázisban vagyunk, ahol információkat gyűjtünk és tanulunk, hiszen erre az ősszel nem volt sok időnk, ami a serülések mellett szintén közrejátszott a számunkra gyenge világbajnoki szereplésben.
Mi volt az első reakciód amikor a svéd szövetség megkeresett ezzel a feladattal?
Először is Glenn-nek még volt két év a szerződéséből, szóval mindenkit meglepett amikor a visszavonulás mellett döntött. De természetesen hatalmas megtiszteltetésként ért amikor a szövetség megkeresett, habár az időzítés nem volt a legideálisabb. Éppen akkor kezdtem Szegeden és csak néhány hét volt az Európa-kupa kezdetéig, s a világbajnokság startja is belátható időn belül volt. Viszont amikor a hazád hív, nem tudsz nemet mondani, nem tudhatod, lesz-e alkalmad még eme nemes szerepkör betöltésére. Ez egy különleges dolog!
Mit gondolsz, mik a fő különbségek a klubnál végzett munka és a válogatott között?
Szimultán kapitánynak és klubedzőnek lenni két teljesen különböző dolgot jelent. A válogatottnál találkoztok egy hétre, játszotok két meccset, majd hónapok múlva ismét találkoztok és játszotok egy bő kéthetes világversenyt. Ezzel szemben klubedzőként sokkal több lehetőséged van a játékosok egyéni fejlesztésére és egy rendszer kialakítására, miközben az önreflexióra is jut időd.Természetesen amikor egyszerre csinálod a kettőt, akkor szükséged van egy kiváló stábra is a válogatottnál, akik megkönnyítik a munkád. Ezért is dolgozok egy korábbi válogatott játékosokból álló edzői csapattal a nemzeti együttesnél, mint Patrick Fahlgren vagy Tobias Karlsson, aki a napokban, május elsején csatlakozott hozzánk. Mindenkinek megvan a maga szerepe.

Hogy jellemeznéd a válogatott jelenlegi összetételét?
Sok játékosunk van az úgynevezett aranygenerációból, akikre hosszú évek óta számíthatunk, de a visszavonulásuk pillanata egyre közelebb. Ez azt jelenti, hogy fokozatosan be kell építenünk a fiatal tehetségeket, akikből szerencsére rengeteg akad. Egy bizonyos ponton be kell ugraniuk, tapasztalatot kell szerezniük, majd felelősséget kell vállalniuk. Azonban ez nem megy egyik napról a másikra, nem teheted meg velük, hogy egyszer csak pályára küldöd őket Dánia vagy Franciaország ellen, ezt lépésről lépésre kell tenned.
Svédország bronzérmes volt a legutóbbi kontinensviadalon, majd az idei világbajnokságonkiesett a középdöntőben. Egyre nehezebb a világelitben maradni?
Úgy gondolom, a top nyolcból jelenleg Dánia és talán Franciaország, aki kimagaslik, alattuk bárki meg tud verni bárkit. Sokszor olyan apró dolgok döntenek, mint egy kihagyott lövés vagy egy védés. Jelenleg jó úton haladunk, márciusban volt egy kis időnk dolgozni pár dolgon, így izgatottan várom a hetet.
Januárban Svédország a három házigazda egyike lesz. Mi nagyobb: a hazai pálya miatti várakozások, vagy a házigazdaság terhe?
Őszintén szólva egy ilyen világversenyen a hazai pályán való szereplés már nem egy olyan különleges dolog, mint a múltban volt. Régebben ez egy olyan lehetőség volt, ami sokaknak csak egyszer adatott meg az életben, manapság viszont sokszor adunk otthont az efféle eseményeknek. De természetesen a figyelem és az érdeklődés érezhetően nagyobb, ha otthon játszol. Ez egyszerre a hatalmas várakozás és a nyomás keveréke, mindenki toperedményt vár, mert mi vagyunk a házigazdák.
Képek: Ludvig Thunmann, kiemelt kép: Henrik Montgomery. Forrás: EHF
Vélemény, hozzászólás?