Megtörtént a 2022/23-as Bajnokok Ligája csoportok sorsolása, a női és férfi mezőnyben azonos lebonyolítás szerint zajlanak a küzdelmek. A kalapbeosztás a bajnokságok erősorrendje alapján történt, az aranyérmesek után szintén ez alapján rangsorolták az indulási jogot kapó ezüstérmeseket. A nyolccsapatos csoportok első két helyezettjei a legjobb nyolc közé jutnak, a 7. és 8. helyen végző együttesek elbúcsúznak a sorozattól, míg a többiek nyolcaddöntőt játszhatnak.

Női csoportok:
A: Odense Handbold, Vipers Kristiansand, Krim Mercator Ljubjana, SG BBM Bietigheim, Brest Bretagne Handball, FTC-Rail Cargo Hungaria, DHK Banik Most, CSM Bucuresti
B: Győri Audi ETO KC, Metz Handball, CS Rapid Bucuresti, WHC Budocnost BEMAX, Storhamar Handball Elite, Team Esbjerg, Kastamonu Belediyes GSK, HC Lokomotiva Zagreb

Férfi csoportok:
A:
Paris Saint-Germain SC, SC Magdeburg, GOG, FC Porto, C.S. Dinamo Bucuresti, Telekom Veszprém HC, Orlen Wisla Plock, HC PPD Zagreb
B: Pick Szeged,
Barca, RK Celje Pivovarna Lasko, Lomza Industria Kielce, THW Kiel, HBC Nantes, Elverum Handball, Aalborg Handbold

Az idei kiírás legjobb két csapata a Final4 legszínvonalasabb mérkőzését játszotta a Bajnokok Ligája döntőjében.

Taktikai variációk egész sora, jó kapusteljesítményekkel párosuló kemény védekezés jellemezte a játékot mindkét oldalon. A két topcsapat gyakorlatilag végig fej-fej mellett haladt a találkozó során, sejteni lehetett a játék képe alapján, hogy a hajrában dől el a végső győztes kiléte. Ez olyanannyira beigazolódott, hogy hatvan percnyi kűzdelem után 28-28-as állást mutatott az eredményjelző.

A hosszabbítás egészen kaotikus forgatókönyv szerzint zajlott, de hetven perc játék után továbbra is egálra álltak a felek (32:32). Nem bírt egymással a két csapat, így a büntetőkre maradt a döntés. A Kielce legnagyobb sztárja Alex Dujshebaev hibázott, így a katalán sztárcsapat tizenegyedik alkalommal ünnepelhetett végső sikert a legrangosabb európai kupasorozatban. Carlos Ortega első BL győzelmét szerezte vezetőedzőként.

A 2021/22-es férfi kézilabda Bajnokok Ligája négyesdöntőjének eredményei:
Elődöntök:
Telekom Veszprém – Vive Kielce 35 – 37
THW Kiel – FC Barcelona 30 – 34
Bronzmérkőzés:
THW Kiel – Telekom Veszprém 34 – 34 (hétméteserekkel 37-35)
Döntő:
FC Barcelona – Vive Kielce 28 – 28 (hosszabítás után 32 -32, hétméteresekkel 37-36)

A több sebből vérző THW Kiel nekiesett a címvédő Barcelonának a Final4 második elődöntőjének elején. Bár az első félidőben fej-fej mellett haladtak a csapatok, a második játékrészre elfogyott a német klub. Így a katalánok nyerték minden idők két legnagyobb kézilabda klubjának rangadóját.

Aleix Gomez elképesztő teljesítményt nyújtott az elődöntőben, aminek a végére nem maradtak izgalmak. A holnapi döntőbe így a világ jelenlegi két legjobb csapata került, óriási mérkőzésre van tehát kilátás!

Előtte azonban még megmérkőzik egymással a mai nap két vesztese a Telekom Veszprém és a THW Kiel, így az egyik csapat egy bronzéremmel vígasztalódhat.

Szombati eredmények:
Kielce – Veszprém 37 – 35
Barcelona – Kiel 34 – 30

A vasárnapi program tehát:
15:15 Veszprém – Kiel (harmadik helyért)
18:00 Barcelona – Kielce (BL döntő)

Harmadszor csapott össze a magyar és a lengyel rekordbajnok a Bajnokok Ligája négyesdöntőinek történetében. Mindkét csapat csalódást követően érkezett Kölnbe, a Veszprém a bajnoki döntőt vesztette el a Szegeddel szemben, a Kielce a kupadöntőben maradt alul a Wisla Plock ellen.

A Veszprém kapujában Corrales elképesztő teljesítményt nyújtott az első húsz percben, ezt követően azonban elmaradt a kapusteljesítmény, más fegyvere pedig nem maradt a magyar csapatnak, amivel egy szerkezetileg és taktikailag előrébb tartó együttes fölé kerekedhetett volna.

Az első félidő még kétgólos veszprémi vezetéssel zárult, de a szünetet követően gyorsan fordított a Kielce és nem is adta ki előnyét a végéig.

A lengyel bajnok megérdemelten jutott be a fináléba és ellenfélre vár.

A Telekom Veszprém holnap 15:15-kor lép pályára utoljára a szezonban, a Bajnokok Ligája bronzmérkőzésén.

A Győri Audi ETO KC Vipers Kristiansand elleni BL-döntője volt a Sport TV eddigi legnézettebb közvetítése 2022-ben. Nem a Győr azonban az egyetlen magyar csapat, amely eljutott a négyes döntőig a BL-ben, hiszen a Telekom Veszprém Kölnben bizonyíthat pár nap múlva. A férfi kézilabda Bajnokok Ligája FINAL4-ját is a Sport1 közvetíti.

Tovább olvasom

Ráijesztett ellenfelére a Metz csapata az első játékrész végén, azonban a második harminc percben nem nagyon tudtak Katrine Lunde eszén túljárni, így a címvédő Vipers Kristiansand lesz a Győriek ellenfele a holnapi fináléban.

Az első félidőben még nem bírt egymással a Győr, valamint az Esbjerg csapata a fordulást követően azonban nem kegyelmezett a zöld-fehér alakulat, így holnap aranyéremért léphet pályára a női kézilabda Bajnokok Ligájában.

Új csarnok, régi Győr. Így kezdte az arénában adott interjúját Ambros Martin, akinek csapatát hatalmas üdvrivalgás fogadta az MVM Dome-ban, ami első alkalommal ad otthont a Bajnokok Ligája négyes döntőjének.

A csapatok bevonulása után köszöntötték az All-Star Team játékosait, név szerint: Linn Blohmt, Stine Oftedalt, Kari Brattsetet, Laura Glausert, valamint Sanna Solberg-Isaksent, illetve a magyar együttes vezetőedzőjét Ambros Martint.

Kristine Breistöl góllal indult a találkozó, amire a látszólag egészséges Stine Oftedal válaszolt, amikor hétméterest harcolt ki, amit Veronica Kristiansen értékesített is. Nem sokkal később Vilde Ingstad kiállítását követően Silje Solberg góljának örülhetett a több mint tízezer magyar szurkoló, a norvég kapus aztán még egy találattal megörvendeztette a publikumot, még az első játékrész alatt.

A 10. percre 6-4-es dán vezetéssel léptünk be, Henny Reistad, ahogy a tavalyi döntőn, úgy most is tarthatatlannak bizonyult, így kénytelen volt az ETO feljebb tolni a hatos falát, majd a félidő feléhez közeledve érkeztek az első cserék is; Crina Pintea és Eun Hee Ryu, illetve védekezésben Estelle Nze Minko váltotta Oftedalt. Ekkor már megállapítható volt, hogy a kapusokon semmi sem fog múlni, a már említett Solberg a két lőtt gólja mellett több fontos védést is mutatott be, de a másik oldalt Rikke Poulsen is fantasztikus hárításokkal csigázta a kedélyeket.

Többször volt lehetősége az Esbjerg együttesének ellépnie akár három góllal is, de rendre hibáztak a döntő pillanatokban, így a 20. percben kétgólos győri hátránynál jött Ambros Martin időkérése, ami hatott is a játékosaira. A játékrész hajrájához közeledve kiegyenlített az ETO, majd a vezetést is sikerült átvenniük, köszönhetően a védekezési forma váltásnak, azonban a szünetre 15-15-ös eredménnyel vonultak a felek, pedig Oftedal kezében ott volt a lehetőség, viszont Poulsen hárította a norvég irányító próbálkozását.

Győri támadással és góllal indult a második játékrész, amire aztán egyből rá lőtt még egyet a magyar bajnok, így egy perc leforgása alatt 17-15-ös előnyben találhatta magát. A dán alakulatnak 18-18-nál sikerült beérnie ellenfelét, majd húsz másodperc múlva már ismét kettő volt közte, hiszen Stine Oftedal gyors találatát követően, Estelle Nze Minko csent labdát.

Ezt az előnyt sikerült megduplázni a 42. percre, ekkor már 24-20-ra vezetett a Rába-parti gárda, majd egy minutummal később Mette Tranborg számára villant a piros lap, a dán játékos harmadik kétperces kiállítását zsebelte be ekkor.

Az eddig sziporkázó Henny Reistad talán a mérkőzés kulcspillanatában hibázott hétméterest Amandine Leynaud-al szemben, a francia hálóőr 24-22-es állásnál tolta fölé a büntetőt, ráadásul az Esbjerg emberhátrányba zárkózhatott volna ellenfelére. Ezt követő hét percben csupán egyszer tudtak Leynaud hálójába találni az ellenfél játékosai, ami a találkozót is eldöntötte. Fodor Csenge is remekül szállt be a mérkőzésbe, hiszen fontos gólokat szerzett, végül négy találattal zárta az mérkőzést.

53. percben Jesper Jensen kikérte utolsó idejét is, de lányaira ezzel sem tudott hatni. A Győr irányította az egész második játékrészt és ebből az állapotból nem tudták kibillenteni az ötször BL győztest, ami a végére igazi örömjátékba fordult át, ez 32-27-es győzelmet eredményezett. A magyar együttes most hátradőlve várhatja ellenfelét a holnapi döntőhöz.

Az összecsapás legeredményesebb játékosa Henny Reistad lett 8 találattal, a győriektől Stine Oftedal ötször volt eredményes, azonban amit ki kell emelni az a kapuban nyújtott teljesítmény. Silje Solberg 34, míg Amandine Leynaud 58!! százalékkal zárta a mérkőzést az EHF statisztikája szerint.

fotó: Nász Nikolett

Az EHF által összeállított statisztikán jól látszik, hogy a Győri Audi ETO KC a favorit az idei FINAL4-on is, de nem csak az Európai Kézilabda-szövetség, hanem még a fogadóirodák is toronymagasan a magyar csapatot várják idén is Európa csúcsára, azonban az újonc Esbjerg, vagy a címvédő Vipers Kristiansand is simán révbe érhet.

Az interjú az EHFCL oldalán jelent meg, ez a cikk az eredeti angol írás magyar fordítása.

“AZ UTOLSÓ TÁNCOM” – GULLDÉN SZERETNÉ BEARANYOZNI KARRIERJE VÉGÉT

Hat évvel ezelőtt Isabelle Gulldén az EHF női Bajnokok Ligája történetének egyik legemlékezetesebb teljesítményét nyújtotta, hihetetlen győzelemre vezetve a CSM Bucuresti csapatát az első budapesti EHF FINAL4 részvételükön.

Az a döntő feledhetetlenre sikerült, hiszen a román csapat hétméteres dobások után 29:26-os győzelmet aratott a Győri Audi ETO KC felett. Gulldén 15-ször talált be, amivel beállította az egy meccsen lőtt legtöbb gól rekordját az EHF FINAL4-ok történetében.

Az a hétvége egy tündérmese volt számunkra, hiszen esélytelenekként érkeztünk. A négyes döntő előtt tudtunk pár napot pihenni, és két tökéletes meccset játszottunk. A Vardar elleni elődöntőben aratott siker különösen nagy lökést adott nekünk.” – mondja Gulldén.

“Büntetőkig jutottunk a Győr ellen, tényleg hihetetlen volt, mosolyogtunk a hosszabbítás után, mivel bíztunk magunkban. És elhódítottuk a trófeát.”

A meccsen lőtt 15 góljának köszönhetően a svéd irányító a mai napig szerepel az EHF FINAL4 legjobb 20 góllövőjének listáján.

Gulldén azután sem adta alább, és csupán 10 gólra van a legtöbb gólt lövők rekordjától – Nycke Groot és Görbicz Anita mindketten 57 gólt dobtak a négyes döntőkben.

A svéd irányító azonban soha nem a rekordjaira gondol vagy a dobott góljait számolgatja, hanem a csapatra fókuszál, ahogy csodálatos karrierje során mindig is tette.

“Hogy én? Nem, nem gondolnám. Már nem lövök annyi gólt manapság.” – tette hozzá nevetve a svéd klasszis.

A 2016-os fantasztikus győzelem óta Gulldén háromszor tért vissza Budapestre: 2017-ben és 2018-ban bronzérmet nyert a CSM Bucuresti-vel, míg tavaly ezüstérmet szerzett, amikor a Brest Bretagne 28:34-re elvesztette a döntőt a Vipers Kristiansand ellen.

A szép emlékek azonban elhalványítják a keserűbb pillanatokat, hiszen a csupaszív játékos idén ötödik alkalommal készülhet az EHF FINAL4-ra a címvédő színeiben.

A EHF női Bajnokok Ligája jelenlegi rendszerében a címvédés rendkívül nehéz feladat bármely csapat számára, de a Vipers éppen ezért szerződtette Gulldént. A klasszis irányító játéka elképesztő kreativitásra épül, ami joggal tette őt a szurkolók kedvencévé minden csapatban, ahol játszott.

Amikor a Vipers megkereste, Gulldén motiváltan mondott igent, egyrészt, hogy közelebb legyen otthonához, másrészt egy újabb trófea megszerzése lebegett a szeme előtt: saját második EHF Bajnokok Ligája győzelme és harmadik európai kupagyőzelme – 2014-ben a Viborg HK-val megnyerte a Kupagyőztesek Európa Kupáját is.

“Minden versenysorozatnak megvan a maga története, ez most egy másik tündérmese lehetne. Jobban mondva a tündérmese vége, vagyis a karrierem vége.” – nyilatkozta a svéd irányító.

A mostani szezon nem volt egy egyszerű menet a Vipers számára, a csoportkörben négy meccsüket is elvesztették. Aztán a Győr legyőzésével (ami a győri csapat első veresége volt a szezonban) elcsípték a csoport második helyét, ami közvetlenül negyeddöntős helyet ért.

A Krim Mercator Ljubljana elleni sima, összesítettben 65:49-es győzelem következett, és a címvédő újra a EHF FINAL4-ra készülhet. Az elődöntőben majd az a Metz Handball vár rájuk, amely kétszer is legyőzte a Viperst a csoportkörben (23:18 és 31:25).

“Biztosan nem lesz könnyű, hiszen egy nagyon erős csapatról beszélünk, akik tudják, hogy kell az ilyen meccseken játszani. Azonban mi egyre jobbak és jobbak vagyunk, és egy nagyon jó, kiegyensúlyozott és tapasztalt csapatunk van.” – mondta Gulldén.

A címvédő az első norvég csapat, akik sorozatban háromszor kvalifikálták magukat az EHF FINAL4-ba, így rendelkeznek a szükséges tapasztalattal, hogy sikerrel vegyék az olyan kihívásokat, mint a két napos erőpróba a trófea elhódításáért.

Valószínűleg Gulldén számára ez lesz az utolsó lehetőség, hogy éremgyűjteményét tovább gyarapítsa – hiszen a nyáron elhagyja a Viperst és családi okok miatt hazaköltözik Svédországba a Lugi HF csapatához; a nemzeti csapattól pedig már a 2020-as Európa-bajnokság után visszavonult.

“Az utolsó táncom, ugye? Igen, lehetséges. De nem gondolom ezt túl. Két meccset kell megnyernünk és kész.”, jelentette ki Gulldén.

Fotók forrása/Photo source: @EHFCL