Az idei kiírás legjobb két csapata a Final4 legszínvonalasabb mérkőzését játszotta a Bajnokok Ligája döntőjében.

Taktikai variációk egész sora, jó kapusteljesítményekkel párosuló kemény védekezés jellemezte a játékot mindkét oldalon. A két topcsapat gyakorlatilag végig fej-fej mellett haladt a találkozó során, sejteni lehetett a játék képe alapján, hogy a hajrában dől el a végső győztes kiléte. Ez olyanannyira beigazolódott, hogy hatvan percnyi kűzdelem után 28-28-as állást mutatott az eredményjelző.

A hosszabbítás egészen kaotikus forgatókönyv szerzint zajlott, de hetven perc játék után továbbra is egálra álltak a felek (32:32). Nem bírt egymással a két csapat, így a büntetőkre maradt a döntés. A Kielce legnagyobb sztárja Alex Dujshebaev hibázott, így a katalán sztárcsapat tizenegyedik alkalommal ünnepelhetett végső sikert a legrangosabb európai kupasorozatban. Carlos Ortega első BL győzelmét szerezte vezetőedzőként.

A 2021/22-es férfi kézilabda Bajnokok Ligája négyesdöntőjének eredményei:
Elődöntök:
Telekom Veszprém – Vive Kielce 35 – 37
THW Kiel – FC Barcelona 30 – 34
Bronzmérkőzés:
THW Kiel – Telekom Veszprém 34 – 34 (hétméteserekkel 37-35)
Döntő:
FC Barcelona – Vive Kielce 28 – 28 (hosszabítás után 32 -32, hétméteresekkel 37-36)

A több sebből vérző THW Kiel nekiesett a címvédő Barcelonának a Final4 második elődöntőjének elején. Bár az első félidőben fej-fej mellett haladtak a csapatok, a második játékrészre elfogyott a német klub. Így a katalánok nyerték minden idők két legnagyobb kézilabda klubjának rangadóját.

Aleix Gomez elképesztő teljesítményt nyújtott az elődöntőben, aminek a végére nem maradtak izgalmak. A holnapi döntőbe így a világ jelenlegi két legjobb csapata került, óriási mérkőzésre van tehát kilátás!

Előtte azonban még megmérkőzik egymással a mai nap két vesztese a Telekom Veszprém és a THW Kiel, így az egyik csapat egy bronzéremmel vígasztalódhat.

Szombati eredmények:
Kielce – Veszprém 37 – 35
Barcelona – Kiel 34 – 30

A vasárnapi program tehát:
15:15 Veszprém – Kiel (harmadik helyért)
18:00 Barcelona – Kielce (BL döntő)

A 2022. júniusának harmadik hétvégéjén rendezik meg a férfi kézilabda Bajnokok Ligája négyes döntőjét, ahol 2020. után ismét szurkolhatunk a magyar Telekom Veszprém együttesének.

A szombati nap folyamán a két elődöntőt rendezik, míg vasárnap a helyosztókat. Az első elődöntőben a magyar Telekom Veszprém a lengyel Kielcével, míg a másik ágon a német Thw Kiel, a címvédő Barcelona együttesével találkozik.

Cikksorozatunkban felelevenítjük, hogy a négy csapat hogyan jutott el Kölnbe.

Elsőként a BL címvédő Barcelona útját mutatjuk meg.

Edzőváltás a BL győzelem után

A Barcelona együtteséhez a tavalyi BL győzelem után a sikeredző Xavi Pasqual helyére a Veszprémmel BL döntőbe jutó Antonio Carlos Ortega érkezett. Ortégának  olyan legendás játékosokat kellett pótolni, mint a visszavonult Victor Tomas és Raúl Entrerrios. Mellettük még az izlandi klasszis Aron Palmarsson is elhagyta a katalán csapatot.

Érkezett azonban az egyiptomi Ali Zein, illetve egy katari beálló, a később megsérülő Luis  Frade helyére, illetve a Flensburghoz távozó Kevin Möller helyére egy argentin kapust igazoltak.

Kalkulált vereségek, magabiztos továbbjutás

A katalánok egy nagyon erős csoportba kerültek. Olyan együttesek ellen játszottak, mint a PSG, a Telekom Veszprém, a Kielce, vagy éppen a Flensburg.

A Barcelona ezek közül csak a Flensburgot verte oda-vissza, döntetlent játszott Párizsban és Portóban, kikapott oda-vissza a Kielcétől, és Veszprémben is.

Az eredmények következtében második helyen jutottak tovább, ami automatikusan negyeddöntőt ért. A csapatból remekelt a francia jobbátlövő Dika Mem, illetve az irányító Luka Cindric. Előbbi a második helyen van az összesített góllövőlistán, így jó esélye van a gólkirályi címre.

A Flensburg ellen a Final Fourért

A címvédőnek a német Flensburgon át vezetett az út a Final Fourtba. Ott mindkét mérkőzést magabiztosan nyerték a katalánok. Antonio Carlos Ortega csapata 33-29-re nyert idegenben, majd 27-24-re hazai pályán, amelynek következtében 2020 után ismét a Final Fourban vehetnek részt.

Az elődöntő sorsolása után kiderült, hogy a német THW Kiel együttesét kapták a fináléért.

A Kiel csapatának komolyabb gondjai akadtak, hiszen megsérült a norvég átlövő Sander Sagosen, valamint a beálló Hendrik Pekeler. Utóbbi helyére leigazolták a rutinos beállót, Bjarte Myrholt.

Borítókép: Facebook.com/  Barcelona Handbold

Egybehangzó sajtóértesülések szerint a Barcelona és a francia válogatott világklasszis beállója, Ludovic Fabregas Veszprémbe teheti át székhelyét, jelenlegi kontraktusa lejártakor.

A Barca szerette volna megtartani játékosát, de a hírek szerint a bakonyi klub ajánlata kedvezőbb volt.

Fabregast az elmúlt években az összes szakmai rangsorban Bánhidi Bence és Hendrik Pekeler mellett a világ legjobbjai között tartják számon posztján, így hosszú ideje a legnagyobb dobása lehet a Veszprémnek, ha a transzfer hivatalossá válik.

A bakonyi klub ilyen-olyan okokból nélkülözte a találkozón Nenadic, Borozan, Nilsson, Tönnesen és Székely játékát. Így tizennégy játékossal utaztak el Barcelonába, posztonként 2-2 főt nevezve a mérkőzésre.

Az első félidő nagy részét uralta a hazai csapat, de ők is sokat hibáztak, így a félidőre egyenlíteni tudott a Veszprém, elsősorban Corrales és Markussen játékának köszönhetően. A második játékrészben aztán megrázta magát a listavezető és simán hozta a kötelezőt (?)

A Veszprém rengeteg labdát adott el, és ismét nagyon sok gólt kapott.

Végeredmény: FC Barcelona Lassa – Telekom Veszprém 37 – 30

A mérkőzés legjobbja: Aleix Gomez

Kép: NSO

A csoportelső katalán sztárgárda, vezetőedzője és első számú átlövői nélkül érkezett Magyarországra, míg a hazaiak (állítólag taktikai okokból) nem nevezték Petar Nenadicot. A szerb irányító vezette a Bajnokok Ligája góllövőlistáját a fordulót megelőzően.

Az első gólt még a Veszprém lőtte, de a továbbiakban egyszer se tudott vezetni, amiért főleg gyenge védekezése okolható. A második félidő derekára sikerült egy nagyobb különbségből felzárkózni, de összességében teljesen megérdemelten nyertek a vendégek, akik így továbbra is hibátlanok a 2020/21-es szezonban.

A két csapat kedden ismét megmérkőzik, ezúttal Barcelonában.

Végeredmény: Telekom Veszprém – FC Barcelona Lassa 34 – 37

Kép: Telekom Veszprém

2007, 2010 és 2012 után újra a német rekordbajnok foglalta el a férfi klubkézilabda trónját, miután az abszolút esélyesnek tekintett, kilencszeres győztes Barca Lassa ellen végig vezetve, magabiztosan diadalmaskodott.

A döntő során világklasszis teljesítményt nyújtott a végső győztes csapat jó néhány tagja, és kilenc mezőnyjátékossal is dominálták a találkozót, annak ellenére, hogy éjszakába nyúló csatát nyertek hosszabbításban a Veszprém ellen gyakorlatilag ugyanazzal a szűk kerettel.

Mondhatni a szokásos forgatókönyv: egy rendkívül motivált, kissé lesajnált csapat nyeri a Final4-t, két elképesztő mérkőzést produkálva, kevés, de annál jobb játékossal, és egy első szezonjában rögtön BL-t nyerő vezetőedzővel, Filip Jíchával.

A Barca a 2019/20-as BL szezon első (31:28 a Szegednek) és utolsó (bajnok a Kiel) meccsét elvesztette, az összes többit kiütéssel megnyerte. Ezüstérem jár ezért a teljesítményért.

A bronzérmet a PSG nyerte a Veszprém ellen.

Végeredmény: THW Kiel – Barca Lassa 33-28

A döntő legjobbja: Sander Sagosen

Kép: Archysport