2000 október 1. a magyar sport piros betűs ünnepnapja lehetett volna, ha egy kézilabda mérkőzés ötven percig tart.

A XXVII. nyári játékok utolsó napján a férfi vízilabda válogatott olimpiai bajnok lett, továbbá a kajak kenusok három hajóval is elsőként értek célba. A női kézilabda válogatott a címvédő dánok ellen játszott a fináléban, a végkifejlettet ismerjük, de elevenítsük fel a több mint húsz évvel ezelőtti drámai eseményeket.

Mocsai Lajos 1998-ban vette át a válogatott irányítását, majd rögtön egy Európa-bajnoki bronzéremmel nyitott. Az 1999-es világbajnokságon úgy végzett az ötödik helyen a csapat, hogy mindössze a házigazdaként győztes norvégoktól kapott ki a negyeddöntőben.

A világbajnokság utáni hosszas egyeztetések után eldőlt, hogy a hetvenszeres jugoszláv válogatott jobbátlövő, Radulovics Bojana a magyar válogatottat erősíti Sydneyben. A Dunaferr játékosa már az Angola elleni nyitányon kiemelkedően játszott, tizenegy gólt szerzett. A magyar válogatott húszgólos sikerrel rajtolt. A következő találkozó a világbajnoki ezüstérmes franciák ellen rendkívüli izgalmakat hozott, ami egygólos magyar sikerrel ért véget.

Az hátralévő két csoportmérkőzés nem sikerült túl fényesre. A már-már mumusnak számító koreaiak ellen megint nem sikerült nyerni. Az első félidei hétgólos előnyünkből a hatvanadik perc végére nyolcgólos hátrány lett, ez mindenképpen aggodalomra adott okot, majd az ősi rivális románok elleni döntetlen után eldőlt, hogy a nehezebb ágon kell tovább haladni.

Aki a magyar-osztrák negyeddöntő forgatókönyvét megírta, azonnal oda adtam volna neki az Oscar díjat. Akkoriban kiváló csapatuk volt az osztrákoknak, melynek erőssége Ausra Fridrikas volt, a hadvezér pedig a botrányairól híres Gunnar Prokop. Kiválóan kezdték a lányok a meccset, de a világbajnoki bronzérmes Ausztria mínusz hatnál sem adta fel. A végjátékban közel került a csapat kieséshez. Négy perccel a vége előtt már 25-21 volt oda. Egészen hihetetlen krimi zajlott a pályán. Az utolsó másodpercekben a hármas emberelőnyben játszó magyar csapat Radulovics góljával egyenlített, majd az osztrákok kapusa azonnal előre rohant és az üres magyar kapuba talált, de szerencsére szabálytalanul tette, így jöhetett a hosszabbítás, ahol persze fokozódtak az izgalmak. Egy gólos vezetésünknél Farkas Andrea hárította az osztrákok próbálkozást, ezzel megnyertük a drámai, tizenöt kétperces kiállítást hozó összecsapást.

„Krimi zajlott a pályán, kétszer haltunk meg és háromszor keltünk életre. Jöhet a következő meccs a norvégokkal” mondta Mocsai Lajos a lefújást követően.”

Mocsai Lajos csapata szép sorban múlta felül a világbajnokság érmeseit, először az ezüstérmes franciákat, a bronzérmes osztrákokat, majd következett a világbajnoki címvédő Norvégia a döntőbe jutásért. Az olimpiai elődöntő a válogatott történelmének egyik legkiválóbb produkcióját hozta. Hatvan percen keresztül rendkívül taktikusan játszott az együttes, egy pillanatnyi megingás sem volt. A norvégok két világklasszis kapusa Leganger és Tjugum nem tudott mit kezdeni Raduloviccsal, aki tíz gólt szerzett, a tornán összesen ötvenötöt, amivel természetesen bekerült az All Star csapatba. A mieink ellentmondást nem tűrően masíroztak be az olimpiai döntőbe ahol az ellenfél nem más, mint az olimpiai címvédő dánok voltak. Amikor jött az ötlet, hogy felelevenítem Tokió előtt a korábbi olimpiákat tudtam, hogy eljön az idő, amikor fel kell tépni a korábbi sebeket, azokat a sebeket, amik talán örökre maradandóak minden sportágat szerető embernek, és az akkori magyar válogatottnak is, akik a történtek ellenére fantasztikus percekkel örvendeztetettek meg minket Sydneyben.

Két káprázatos siker után a lendületben lévő magyar válogatott akarata a döntőben is érvényesült, sajnos csak 46. percig. Ekkor hat góllal vezettünk, amikor a dánok időt kértek. Sokan már a 150. magyar olimpiai aranyat ünnepelték, nem kellett volna. A dráma ezután következett, a mieink megmagyarázhatatlan hibákat követtek el, a dánok szinte minden támadása góllal zárul. Az utolsó negyedórát 14-4-re megnyerték. Az olimpiai arany kapuja percek alatt bezárult, pedig már ott álltunk a küszöbön, Dánia megvédte olimpiai bajnoki címét. A 150. magyar olimpiai aranyra még négy évet várni kellett.

Az az ominózus időkérés kulcsmomentum volt. Ezt követően Camilla Andersen mosolyogva ment vissza a folytatásra. Ballai Attila az eredményhirdetést követően utána járt a dánok világklasszisánál mi hangzott el annál az időkérésnél.  „Az edzőnk azt mondta, Magyarországé a világ legjobb csapata, meg fogja nyerni az olimpiát, de mi is döntőt játszhatunk, ez is nagy dolog, élvezzük minden percét.” A dánok megfogadták Jan Pytlick tanácsát, sőt hihetetlen fordítást mutattak be és sikerült megvédeni címüket. Magyarország óriási esélyt szalasztott el, nem tudni mikor lesz újra ilyen nagy lehetőség.

A lefújás után a lányok mindegyike csak a fejét rázta, hogy ebben a pillanatban képtelen bármit is mondani. Ketten azonban elcsukló hangon megpróbálták.

Lőwy Dóra: „A második félidő második felében a dánok átszaladtak rajtunk, miközben nekünk semmi sem sikerült. Ott voltunk a nagy lehetőség kapujában, sajnos, nem tudtunk átlépni a küszöbön. Arra nem is találok szavakat, hogy mennyire szomorú vagyok. Hihetetlen, ami néhány perce velünk történt.”

Farkas Ágnes: „Egyikünknek sem sikerült megbirkóznia azzal a lehetőséggel, hogy olimpiai bajnokok lehetünk. Ezért nem tudott valami olyat hozzátenni a játékunkhoz, amellyel megőrizhettük volna az előnyünket. Sajnálom… „

Ezen az olimpián átéltünk örömöt, bánatot, izgalmakat, drámát, de azt az utolsó tizenhárom percet  feldolgozni húsz év után sem sikerült, csak úgy, mint a berni kettő-hármat.

Eredmények

Magyarország – Angola 42-22

Farkas A. – Kántor 4, Siti B. 3, Nagy A. 1, Kökény 1, Farkas Á. 4, Pigniczki 8. Csere: Pálinger (kapus), Radulovics 11, Pádár 3, Deli 4, Kulcsár A. 3. Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos

Magyarország – Franciaország 23-22

Farkas A. – Balogh B. 5, Radulovics 9, Siti B. 1, Pádár 3, Farkas Á. 4, Pigniczki 1. Csere: Pálinger (kapus), Nagy A., Kökény, Deli, Zsemberyné. Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos

Magyarország – Dél-Korea 33-41

Farkas A. – Balogh B. 8, Siti B. 2, Kökény 3, Zsemberyné, Farkas Á. 6, Pigniczki 3. Csere: Pálinger (kapus), Radulovics 6, Pádár 3, Nagy A. 2, Deli. Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos

Magyarország – Románia 21-21

Farkas A. – Kántor 4, Siti B., Kökény 1, Zsemberyné, Farkas Á. 6, Pigniczki 4. Csere: Pálinger (kapus), Radulovics 3, Kulcsár A. 1, Nagy A. 1, Deli. Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos

Magyarország – Ausztria 28-27 hu. /negyeddöntő/

Pálinger– Balogh B. 6, Radulovics 7, Kökény 1, Pádár, Farkas Á. 8, Pigniczki. Csere: Farkas A. (kapus), Siti B. 3, Zsemberyné 2, Deli, Lőwy 1. Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos

Magyarország – Norvégia 28-23 /elődöntő/

Farkas A. – Balogh B. 2, Radulovics 10, Siti B. 6, Pádár 4, Farkas Á. 6, Pigniczki. Csere: Pálinger (kapus), Zsemberyné, Kökény, Deli, Lőwy. Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos

Döntő

Magyarország – Dánia 27-31

Farkas A. – Balogh B. 7, Kökény, Siti B. 3, Zsemberyné, Farkas Á. 3, Pigniczki 1. Csere: Pálinger (kapus), Radulovics 9, Pádár 1, Lőwy 2, Deli 1. Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos

Az olimpiai ezüstérmes magyar válogatott: Farkas Andrea, Pálinger Katalin, Balogh Beatrix, Deli Rita, Farkas Ágnes, Kántor Anikó, Kökény Beatrix, Kulcsár Anita, Lőwy Dóra, Nagy Anikó, Pádár Ildikó, Pigniczki Krisztina, Radulovics Bojana, Simics Judit, Siti Bea

fotók: m4sport.hu, origo.hu