Bár az Európa-liga még csak most ért véget, a Bajnokok Ligájában pedig még a Final4 előtt vagyunk, a nagyobb bajnokságok nagyrészében a lényegi kérdések már eldőltek. Nézzük, hogy a biztos BL-helyet érő bajnokságokban milyen eredménnyel érhet/ért véget a szezon.

Németország

A német bajnokságban idén szárnyaló Magdeburg 2001 után másodszor lehet a Bundesliga győztese, amennyiben a következő három mérkőzéséből legalább egy pontot szerez. Bennet Wiegert csapatának jelenleg, három mérkőzéssel a vége előtt hatpontos előnye van a THW Kiellel szemben. A Zebrák a hétvégi Nordderby megnyerését követően két pontos előnyben vannak a Füchse Berlinnel, és négy pontos előnyben a Flensburggal szemben. Az utolsó fordulóban Berlin-Flensburg meccset rendeznek, amely minden emberi számítás szerint a harmadik helyről fog majd dönteni.

A harmadik EL-helyért még nagy csata lehet. Három meccsel a vége előtt a Göppingen van két pontos lépéselőnyben a Wetzlarral szemben, azonban az utolsó fordulóban a THW Kiel lesz a jelenlegi ötödik helyezett ellenfele. Azt azért meg kell jegyezni, hogy pontazonosság esetén a Göppingen végez előrébb az egymás elleni eredmények miatt.

A korábbi olimpiai ezüstérmes és BL-győztes szélső, Gudjon Valur Sigurdsson irányításával a másodosztályt megnyerve visszajutott a Bundesligába Fazekas Nándor korábbi csapata, a VfL Gummersbach. A következő lesz a klub 54. idénye az élvonalban, amely csupán eggyel kevesebb, mint a rekorder Kielnek.

Spanyolország

A spanyol bajnokság (most már mondhatni, szokásosan) sima Barcelona győzelmet hoz. A katalánok a pályán egy mérkőzést sem veszítettek el (van egy 0-10-ük novemberből, a Torrelavega ellen nem álltak ki). A legnagyobb szenzáció azonban a múlt hétvégén érkezett, hiszen a gránátvörös-kékek a tökutolsó Antequera otthonában játszottak döntetlent. 2004 májusa óta ez volt a Barca első olyan mérkőzése, ahol pontot veszített egy kiesőjelölt csapat ellen.

Az Európa-ligában a következő szezonban a Granollers, a Bidasoa Irun és a Benidorm mellett az utolsó forduló volt döntött arról, hogy a Cuenca vagy a La Rioja indulhat az EL selejtezőjében a következő szezonban. Végül az utolsó fordulóban mindkét csapat megnyerte a mérkőzését, ezzel pedig a Cuenca lett az ötödik.

Franciaország

A francia bajnokságban a PSG már korábban bebiztosította a bajnoki címet, méghozzá úgy, hogy egészen eddig 100%-os mérleggel áll. Ez, tekintve, hogy a világ egyik legerősebb bajnokságáról beszélünk, kiemelkedő teljesítmény, még akkor is, ha a Bajnokok Ligájában továbbra sem akar összejönni a párizsiaknak a győzelem, idén pedig a Final4 sem.

A második helyért, ami az eddigi tendenciákat nézve szabadkártyás helyet jelent a jövő évi BL-szezonra, nagy küzdelem folyik, azonban nem az a két csapat feszül egymásnak, amelyet előzetesen várhattunk (nálam ez egyértelműen a Nantes-Montpellier kettős volt). A Nantes második helyén, azt hiszem, senki nem lepődik meg, azonban az őket üldöző Aix jó szereplése nagy meglepetés. A Nantes egy pont előnyben van az Aix-szel szemben 4 mérkőzéssel a vége előtt, a két csapat sorsolása pedig nagyjából hasonló.

Bár matematikailag még a Montpellier is odaérhetne a második helyre, a 2018-as BL-győztes ezúttal nagy valószínűséggel lemarad a dobogóról. Három fordulóval a vége előtt a Montpellier csupán az ötödik helyen áll, hiszen a Chambery is megelőzte az elmúlt forduló során a kékeket. A 35 ponttal negyedik és ötödik helyen álló csapatok előnye 3 pont a hatodik-hetedik helyezett Nimes-Toulouse kettőssel szemben.

Magyarország

A magyar bajnoki címért június 3-án, Szegeden, majd június 11-én Veszprémben küzdhet meg egymás ellen a két csapat, azonban a többi, európai kupát érő hely sorsa eldőlt a hétvégi utolsó bajnoki fordulóban. A Balatonfüred nyolc év után ért ismét oda a dobogóra, bronzérmesként pedig a jövő évi Európa-liga csoportkörében mérettethetik meg magukat a Balaton-partiak. A negyedik helyért az alapszakasz utolsó mérkőzéséig harc volt, hiszen bár a Tatabánya nyert szombaton a Komló ellen, a Ferencváros csak vasárnap lépett pályára Veszprémben, a kupadöntős Fejér-B.Á.L. Veszprém ellen. A Fradinak egy döntetlen is elég lett volna, de legyőzték Éles József fiait a királynék városában, ezzel pedig férfi vonalon is visszatérhet Európába a zöld-fehér alakulat.

Dánia

A dán bajnokság még messze jár a közvetlen végjátéktól, hiszen az elmúlt hétvégén értek véget a felsőház küzdelmei, ezt pedig rájátszásos formula követi, ahol az elődöntőben a GOG a Skjernnel, a tavalyi BL-döntős Aalborg pedig a Bjerringbro/Silkeborggal játszhat a döntőért, a bajnok pedig egyből a 2022/23-as szezon BL-főtábláján találja magát.

Észak-Macedónia

A macedón bajnokság tulajdonképpen kétszereplős, a Vardar Szkopje mellett az Eurofarm Peliszter játszott az idei szezonban meghatározó szerepet. A bajnokság második felében, a felsőházi rájátszásban a két csapat első meccsét Szkopjéban a Székely Mártonnal felálló Eurofarm eggyel nyerte, aztán május elsején a kétszeres BL-győztes idegenben fordította meg a bajnoki címről döntő „párharcot”. A csütörtöki, Tikvesh elleni 12 gólos győzelemmel pedig a Vardar bebiztosította a tizenötödik észak-macedón bajnoki címét és szerepelhet a 2022/23-as szezonban is a BL főtábláján, az Eurofarm Peliszter pedig ismét az Európa-ligában mérettetheti meg magát.

Lengyelország

A lengyel bajnokság mindkét kirakatcsapata érdekelt lesz a két legrangosabb európai kupasorozat Final4-jában. A Kielce Kölnben, az elődöntőben a Veszprém ellen, a Wisla Plock pedig Lisszabonban, elsőként a házigazda Benfica ellen küzdhet meg a BL-, valamint az EL-címért.

A bajnokságban a Kielce megtartotta a lépéselőnyét a Plockkal szemben, hiszen az egygólos hazai győzelmet követően egy végletekig kiélezett mérkőzésen végül 20-20-as döntetlen született, ami a kék-sárgák bajnoki címét hozta. A meccs érdekessége, hogy az első félidőben a két játékvezető vitte el a show-t, hiszen az első 30 percben négyszer villant a piros lap, majd a második félidőben Tomasz Gebala szabálytalanságát a piros mellett kék lappal is díjazták a sporttársak. A Kielce így a biztos BL-indulás tudatában készülhet Kölnre, a Plock pedig bizonyítási vágytól fűtve utazhat a hétvégi EL-Final4-ra. A mérkőzésről egyébként itt írtunk bővebben.

Portugália

A portugál bajnokság pikantériáját az adja, hogy nemcsak egy vagy kettő, hanem három, tulajdonképpen azonos kerettel rendelkező csapat (Porto, Benfica, Sporting) küzdött a bajnoki címért.

A Porto a Benfica hétvégi legyőzésével bebiztosította a bajnoki címet és a jövő évi BL-szereplést. Két héttel ezelőtt a Sportingot is legyőzték a kék-fehérek, annak ellenére, hogy a fővárosiak 17 éves játékosa, Kiko Costa 22 lövéséből 19 gólt szerzett. A tehetséges jobbátlövő teljesítményét mi sem bizonyítja jobban, mint, hogy a mérkőzés után a Porto sztárjai vigasztalták.

Hétvégi vereségével a friss EL-győztes Benfica vesztett pontok tekintetében már csupán a harmadik, ez pedig, tekintve, hogy mindkét fővárosi klub kisebb csapatokkal játszik az utolsó fordulókban, azt jelenti, nem sok esély van arra, hogy ez az egypontos különbség elolvadjon. Bár azt hiszem, számukra a hosszabbításos Európa-liga győzelem feledteti a bronzérmet.

Románia

A román bajnokság a múlt héten ért véget, a Dinamo Bukarest egyeduralmával. Az idei szezonban szerepelt az új formátumú Bajnokok Ligájában először a román bajnok (szabadkártyával), ám sok babér nem termett számukra. A következő szezonban azonban azzal, hogy a román bajnokság megelőzte a horvátot az EHF rangsorában, alanyi jogon szerepelhet a BL csoportkörében a bukaresti csapat.

A bajnoki címért való versenyfutást tekintve nem volt kérdés, hiszen 9 pontos előnnyel nyerték a pontvadászatot. A bajnokság lényegi részében (amíg a bajnokságot nem nyerte meg matematikailag is a Dinamo) mindössze egy vereséget (a Baia Mare ellen decemberben), valamint egy döntetlent (a Dobrogea Sud ellen) leszámítva dominálta a bajnokságot, és simán hódította el a bajnoki címet, és vált az első biztos résztvevőjévé a jövő évi BL-nek.

 

Borítókép: SC Magdeburg, Facebook-oldal

1724 megtekintés.

Megosztás