Nyolc mérkőzéssel zárult a 2024-es naptári év a férfi Bajnokok Ligájában. A magyar csapatok szerepléséről külön cikkeinkben számoltunk be (Veszprém, Szeged), itt a további hat mérkőzés összefoglalóját olvashatják.
KIELCE – KOLSTAD 31-30 (15-13)
Mindkét csapat vereségsorozatból érkezett erre a találkozóra: a házigazdák éppen a Kolstad ellen tudtak utoljára nyerni, azóta azonban oda-vissza vereséget szenvedtek az Aalborgtól és a Szegedtől is, míg a norvégok is ugyanettől a két csapattól kaptak ki az utolsó két fordulóban – ezzel mind a ketten a csoport hátsó régiójában találták magukat, és a kiesés réme is meglegyintette őket. Éppen ezért volt kiemelten fontos ez a mérkőzés, amely rendkívül fordulatosan alakult. Az első negyed órában fej-fej mellett haladtak a csapatok, azonban Karacic két góljával, majd Moryto hetesével és Karalek góljával sikerült három góllal ellépni a Kielcének (7-4), míg a másik oldalon Gullerud piros lapot kapott. Az állás azonban ezt követően is szorosan alakult, a Kolstad visszajött döntetlenre (22. perc, 9-9), de ezután ismét a Kielce percei következtek, Nahi góljával újból hárommal vezettek a lengyelek, a játékrészt azonban Sondena gólja zárta (15-13). A fordulást követően a Kielce továbbra is magánál tudta tartani az irányítást, az addigi legnagyobb különbség 19-14-es állásnál alakult ki a 35. percben (Karacic), de a norvégok igyekeztek folyamatosan zárkózni. Sagosen negyedik góljával ismét csak három volt közte (40. perc, 21-18), azonban ezt követően egész sokáig ismét a lengyelek percei következtek, akik hat góllal is elléptek. A Kolstad ekkor sem adta fel, a remekül játszó Sagosen vezérletével ismét visszajöttek a meccsbe, és az 55. percre egy teljesen nyílt végjáték alakult ki, mivel Óskarsson góljával egy találat volt csak a különbség (28-27). Az egyenlítésért egyetlen alkalommal támadhattak a vendégek, amit nem sikerült kihasználni, Johansson ziccerét védte Ferlin, ezután pedig a Kielce meg tudta őrizni az előnyéből azt az egy gólt (Nahi góljával tíz másodperccel a vége előtt), ami nagyon fontos két pontot jelent számukra a továbbjutás tekintetében (31-30).
Gólszerzők: A. Dujshebaev 6, Moryto 6, Karacic 5, Maqueda 3, Gebala 3, Monar 3, Nahi 2, Olejniczak 1, Karalek 1, Rogulski 1 ill. Sagosen 6, Aalberg 5, Jepsson 5, Sondena 4, Óskarsson 4, Jóhansson 2, Lyse 2, Hernes Hovde 1, Gudjonsson 1
Kapusok: Ferlin 6/27 (22%), Walach 2/11 (18%) ill. Bergerud 13/43 (30%)
PELISTER – PLOCK 21-18 (11-10)
A Plock számára minden mérkőzés élet-halál harcot jelent a továbbjutásért, kifejezetten pedig azok a találkozók, ahol a közvetlen riválisokkal játszanak, mint az észak-macedón bajnok. Bitolába azonban senki sem érkezhet magabiztosan, így pikáns párharcra volt kilátás az A-csoport hátsó régióiban. Bár az első gólt Janc szerezte, az irányítást átvették a hazaiak, és Kuzmanovski góljával már 5-3-ra vezettek a 11. percben. Zarabec megfordította az állást (6-7), innentől a félidő végéig azonban ismét az észak-macedónok tudtak vezetni 1-2 góllal, a játékrészt a remekül játszó Kuzmanovski negyedik gólja zárta három másodperccel a sípszó előtt (12-10). A második félidő elején tovább nyílt az olló, és hiába hárított hétméterest Hallgrímsson, a 35. percben már öt volt közte, és a Plock támadójátéka csak szenvedett. Fazekasék 20 perc alatt mindössze háromszor találtak be, Mitrevski remekül védett, és ez el is döntötte a két pont sorsát (50. perc 17-13). Az utolsó tíz perc már csak az eredmény kozmetikázására volt elég, az egyenlítéshez nem álltak közel (20-18-nál voltak a legközelebb az 58. percben Fazekas harmadik góljával), a Pelister tehát fontos lépést tett a továbbjutás felé, míg Xavi Sabate együttesének innentől mindenképp kelleni fog legalább egy bravúr a továbbjutáshoz a tavaszi négy forduló valamelyikén.
Gólszerzők: Kuzmanovski 7, Tajnik 4, Radivojevic 3, Peshevski 2, Mamdouh 2, Cehte 1, Pe. Atanasievikj 1, Hosni 1 ill. Zarabec 6, Piroch 3, Janc 3, Fazekas 3, Serdio 1, Krajewski 1, Cokan 1
Kapusok: Mitrevski 13/29 (45%), Ivic 0/2 ill. Hallgrímsson 6/14 (43%), Alilovic 4/17 (24%)
NANTES – MAGDEBURG 29-28 (11-15)
A Magdeburg egy Barcelona elleni magabiztos győzelemmel elkezdett kijönni a saját maga ásta gödörből az előző fordulóban, azonban a kilátások Magnusson sérülése miatt továbbra sem tűntek túl jónak a német bajnok háza táján. A Kielce győzelmével átmenetileg a hatodik, azaz utolsó továbbjutó helyen találták magukat Wiegerték, tehát a céljuk biztosan a győzelem volt az eddig remeklő Nantes otthonában a hét mérkőzésén. Mindezt igyekeztek is tudatosítani a franciákkal, mivel Lagergren második góljával a 9. percben már öt góllal is elhúztak a mérkőzés elején (2-7), amiből csak a félidő második részében tudtak visszajönni a hazaiak. 7-12 után zsinórban három gólt szereztek (Rivera, Favril majd De La Breteche), azonban a játékrész vége ismét a németeké volt: Zehnder, Zechel és Pettersson találataira csak Minne tudott válaszolni, a játékrészt egy öt perces francia gólcsend zárta (11-15). A fordulás után a Nantes igyekezett meccsben maradni, és menedzselni a hátrányt, a Magdeburg pedig nem tudott megnyugtató különbséget közétenni: 16-20-as állás után a Nantes egy 5-2-es szériával egy gólra zárkózott Abdi góljával a 45. percben, így a hajrára egy nyílt mérkőzés alakult ki. Briet negyedik góljával egyenlíteni is sikerült (23-23), a vezetés pedig először Abdi lerohanás góljával került a franciákhoz (52. perc, 26-25), amelyet Ovnicek azonnal meg is duplázott. A Magdeburg ezzel rendkívül nehéz helyzetbe került, és mivel nem sikerült megállítani a Nantes okos támadásait, innentől a végéig már csak rohantak az eredmény után. Miután Ovnicek lövését egy perccel a vége előtt védte Portner, az utolsó percben támadhattak az egyenlítésért a németek, ekkor pedig egy igencsak érdekes eset történt: Wiegert időkérése után Zehnder tört kapura a Nantes egyes- és kettes védője között, ahol azonban nem volt hely. A dán Hansen-Madsen játékvezető páros belülvédekezés miatt először hétméterest ítélt, majd a heves reklamálást követően kimentek megnézni videón az esetet. A videózás eredménye az lett, hogy ítéletüket megváltoztatták: Bos és Odriozola nem álltak belül, így belemenés miatt elvették a labdát a németektől. A Nantes a hátralévő tíz másodpercben labdatartásra játszott, és bár Bos-tól még elvették támadó szabálytalanság miatt, a németeknek már nem maradt ideje visszatámadni, így egy góllal megnyerte a mérkőzést a hazai csapat. Az esetet a játékvezetők az utolsó 30 másodpercben történt, „játékot megváltoztató esemény” (game changing) miatt videózták (videozhatták) meg, és a lassítás alapján helyes ítélet született. Ennek biztosan lesz még visszhangja, az eredmény alapján azonban a Nantes továbbra is remek teljesítménnyel a B-csoport élmezőnyében tartózkodik, míg a Magdeburg maradt a hatodik helyen és a kiesés szélén a téli szünet előtt.
Gólszerzők: Briet 5, Minne 5, Abdi 5, Tournat 5, Rivera 3, Ovnicek 2, De La Breteche 2, Odriozola 1, Favril 1 ill. Zehnder 6, Pettersson 6, Musche 4, Zechel 4, Lagergren 4, Kristjansson 2, O’Sullivan 1, Bergendahl 1
Kapusok: Biosca 5/20 (20%), Pesic 1/11 (9%) ill. Hernandez 6/27 (22%), Portner 3/10 (30%)
Dinamo Bukarest-PSG 33-40 (14-21)
Nehéz belőni egyelőre ennek a Dinamo Bukarest erejét, hoztak jó mérkőzéseket, de most például ismét tükörsima vereséget szenvedtek a Paris Saint-Germain ellen. Pedig a meccs egyébként nem indult rosszul a románok szempontjából, a meccs elején többször is vezettek, semmi jele nem volt a későbbi összeomlásnak. 9-9 után azonban zsinórban négy gólt szerzett a párizsi együttes, ezzel pedig el is tudtak lépni, kialakult egy kezdeti különbség. Egy közeledési kísérlet után később végleg megtörni látszottak a románok, a félidő végére hét gól volt a különbség.
A második félidő elején pedig nemhogy csökkent volna a különbség, hanem nőtt: 26-16-nál először volt tíz a két csapat közötti differencia. Ezt követően már csak a számszerű végeredmény volt a kérdés; valamennyit tudtak kozmetikázni a románok, de ez nem volt elég még egy szoros meccshez sem. Thrastarson hat góllal zárt (Rosta Miklós ötöt szerzett), a másik oldalon Holm jutott kilencig. A két román kapus mindössze három védést mutatott be, ehhez képest Jannick Green kilence is soknak bizonyult.
Barca-Zágráb 38-30 (23-16)
A belső viszályok által erőteljesen súlytott Zagrábra nem várt könnyű túra a Barca ellen, és ahogy arra számítani lehetett, a horvátoknak nem is volt sok esélye a katalán metropoliszban.
A spanyolok rögtön a találkozó elején magukhoz ragadták a kezdeményezést, 7-2-re is vezettek a kezdés után. Innentől nagyjából beállt ez a különbség, egészen 13-6-ig, amikor már szinte eldőltnek lehetett nyilvánítani a találkozót. A félidei eredmény, a 23-16 mutatta, mennyire kevés hangsúlyt tudtak fektetni a csapatok a védekezésre.
A második félidő ennek megfelelően már itt is csak formalitás volt, szinte végig nyolc és kilenc gól körül mozgott a különbség, ez is lett a vége. Melvyn Richardson 11 góllal zárt, fantasztikusan játszott, a másik oldalon Timur Dibirov jutott nyolcig. Emil Nielsen 16 védéssel volt ismét nagyon hangsúlyos, a másik oldalon 10-zel zártak a hálóőrök.
Füchse Berlin-Sporting 33-32 (21-19)
A forduló legizgalmasabb mérkőzésére a német fővárosban került sor, és bár végül Jaron Siewerték örülhettek, a Sporting ismét bebizonyította, hogy a legerősebb csapatok ellen is képesek jó teljesítményre.
Az első gólt a portugálok szerezték, onnan azonban jött egy jó német sorozat, az első félidő nagyobb részét ők uralták. A szünet felé inkább három és négy gól között mozgott a különbség, a védekezésre itt sem tudtak nagy hangsúlyt fektetni, a pihenőre már negyven gól állt az eredményjelzőn.
A második félidőt is jól kezdték a portugálok, 23-23 után átvették a vezetést, de még mindig volt egy fordulat, ekkor azonban már látszott, hogy egy egylabdás végjáték jöhet, amelyet a németek tudtak behúzni. De az biztos, hogy aki látta ezt a mérkőzést, nem csalódott.
Fotó: HBC Nantes hivatalos Facebook-oldala
Vélemény, hozzászólás?