A Nemzeti Kézilabda Akadémia női csapata két egymást követő szezonban is kiesett az első osztályból. Normál körülmények közt ilyesmi persze nem volna lehetséges, ám elsőre, a Siófok kizárása miatt, az akadémiai csapat mégis az NB I-ben maradhatott. Másodjára már nem volt menekvés.
Tény, 2023-ban fiatal játékosok egész sora hagyta ott a balatonboglári akadémiát. Közülük nagyon sokan kerültek az NB I-be. A NEKA 2023-ban az NB I-ből ugyan kiesett, de a korosztályos, ifjúsági bajnokságot megnyerte. A döntőben a Ferencváros ellen 26-21-re nyertes csapat játékosai közül jópáran kerültek az NB I-be, a teljesség igénye nélkül Csíkos Luca, Faragó Lea, Varga Emília vagy Szabó Anna, 2004-ben vagy ’05-ben született játékosok. Szabó azóta Németországba, a Thüringer HC együtteséhez igazolt, Csíkos és Faragó fiatal koruk ellenére (mindketten 2005-ben születtek) az NB I-ben is felhívták magukra a figyelmet már. Mások, a képességeiknek megfelelően, alacsonyabb osztályba szerződtek, és többen más egyesület utánpótlásába.
Ezután mintha valami megtört volna Balatonbogláron. Idén tavasszal ismét kiestek, és most már ténylegesen az NB I/B-ben (ez a másodosztály) szerepelnek. Az előző évtől eltérően idén ebben az osztályban nem látszanak egyelőre tiszta favoritok, alig hat forduló után a tabella első fele három ponton belül van, és köztük van a NEKA is. Csakhogy…
Az idei versenykiírás szerint 2005-ben vagy az után született játékosok számítanak utánpótláskorúnak. Az ember azt gondolná tehát, hogy egy akadémiai csapatban ilyen korú játékosok szerepelnek. Ráadásul az NB I/B-ben azért a színvonal is alacsonyabb, több más utánpótláscsapat is szerepel itt. Ennek ellenére az akadémiai csapat még idén, már a másodosztályra is igazolt máshonnét felnőttkorú játékosokat. Debrecenből váltott Balatonboglárra például a 2004-es születésű Panyi Krisztina és a nála egy évvel idősebb kapus, Torda Vanessa. Panyi a klub második legjobb góllövője az eddigi meccsek alapján. Kiemelnénk, hogy se Panyi se Torda nem boglári nevelés, tehát nem visszatérőkről van szó.
A NEKA legjobb góllövője a másodosztályban Berei Krisztina, ő ugyan akadémiai nevelés, de ő is felnőttkorú már (2004) – egyébként a góljai zömét büntetőből szerezte. Még ifikorú, de szintén idén jött, és csak az NB I/B-ben játszik a Ferencvárostól érkezett Szabó Aida.
Saját nevelésű játékosok is szerepelnek a másodosztályban, pl. Jelena Fanni vagy Katona Lujza. Feltűnő, hogy mind nagyon fiatalok, serdülőkorúak, 2007-ben, ’08-ban születtek. A második kiesés után sok játékos távozott a NEKÁ-tól, felnőttek, de még utánpótláskorúak is. Többek közt volt NEKÁ-s játékosok, Petruska Dóra, Csamangó Lili, játsznak az NB I/B-ben, a Debrecen U20-as csapatának színeiben.
A korosztályos, U20 bajnokságban viszont a NEKA a tabella alsó felében található. A nyugati csoport 12 csapata közül a 10. helyen állnak, 6 mérkőzés után 4 vereséggel. Tavaly a teljes szezonban összesen kaptak ki négyszer! A játékosállományban persze alig van átfedés az NB I/B-s kerettel. A felnőttkorú játékosok eleve nem is játszhatnának itt – és ugye ők adják a csapat gerincét a másodosztályban. A NEKA ificsapatában találunk egy-két 2006-07-es születésű lányt, a többség viszont serdülőkorú, 2008-ban, ’09-ben született. Nagyon fiatal csapat, nem meglepő, hogy sorra szenvednek vereségeket. Nem tudhatjuk, de nagyon valószínű, hogy ezzel a gárdával a felnőtt másodosztályú mezőnyben súlyos vereségek várnának rájuk. Ilyenformán akár igazolható is, miért volt szükségük új igazolásokra, ill. az utánpótlásból igazából már kikopott saját nevelések Bogláron tartására. 2023-ban és ’24-ben olyan sokan hagyták el a NEKÁ-t, újonnan szerződtetett játékosok nélkül komolyabb gondjaik lennének.
A kérdés, fenntartható modell-e ez hosszú távon, ill., hogy ebben a környezetben tulajdonképpen mi a felnőtt mezőnyben, az NB I/B-ben játszó csapat szerepe. Mert az akadémiai nevelést az, hogy egészen más játékosok egészen más edzővel szerepelnek a másodosztályban, egyáltalán nem segíti.
Az Akadémia férficsapata szintén külső segítséggel játszhat idén az NB I-ben: bár a pályán kiestek, mivel csak egy feljutó volt, mégis maradhattak. 19 játékosnak váltották ki az eső osztályú versenyengedélyt, nagy többségük felnőttkorú, a keret egyharmada született 2005-ben vagy később (az idén a fiúknál is 2005 az ifjúsági korhatár). Itt kevesebb az új igazolás, Kathi Sándor, Kovács Tamás, Temesvári Gábor például a NEKA neveltjei, de az utánpótlásból való kiöregedésük után itt ragadtak. Korosztályos versenyeken értelemszerűen ők már nem szerepelhetnek. A klub legjobb góllövője az első osztályban Tóth Levente, a 2006-ban született játékos ugyan még ifjúsági korú, de a korosztályos bajnokságba be sem nevezték.
Itt erősebb a felhozatal, ill. kevesebb 2006-os játékos tűnt el, mint a lányoknál, az ificsapat gerincét ez az évfolyam adja. Október végén korai még ítélkezni, jelenleg a boglári ifisták a mezőny közepén állnak. Az adminisztratív úton elért bentmaradás egyben azt is jelenti, hogy a NEKÁ-nak nincs férfi másodosztályú csapata, így a tehetséges fiatalok a harmadosztályban szerepelhetnek felnőttek közt.
Bár az alaphelyzet a nőktől több ponton is eltér, az egyezik, hogy egyik csapat sem tudott saját erőből bent maradni az első osztályban, ill., hogy az ifi és a felnőtt mezőnyben szereplő csapat szinte teljesen szétválik. A férfiaknál ugyanúgy fel kell tennünk a kérdést, fenntartható-e ez, ill., hogy mi így az NB I-es szereplés célja. Ráadásul a felnőttkorú, de Balatonbogláron maradó játékosok esetén az is erősen kérdéses, valóban ez szolgálja-e a legjobban az egyéni fejlődésüket, ahelyett, hogy egy „igazi” NB I-es csapatba igazoljanak – már legalábbis, ha volna rájuk kereslet.
A Nemzeti Kézilabda Akadémia felnőtt mezőnyben szereplő csapatai eredendően arra szolgáltak, hogy az ország legjobb fiatal játékosai lehetőséget kapjanak számukra nagyobb kihívást jelentő keretek közt is szerepelni. És igazából, kisebb-nagyobb eltérésekkel ez 2023-ig alapvetően működött is. Vajon egy átmeneti időszakot látunk, vagy Mocsai Lajos és Tamás hosszabb távon is az utánpótlástól elkülönülő felnőttcsapatokban gondolkodnak?
Kép: Kisricso Photo. A kép illusztráció.
Vélemény, hozzászólás?