A férfi kézilabda vb-t ezúttal 2025. január 14. és február 2. között rendezik. Ezúttal Horvátország, Dánia és Norvégia ad otthont a 32 csapat részvételével zajló vb-nek. Felvezető cikksorozatunkban a későbbi középdöntő-csoportok mentén kettesével mutatjuk be a csoportokat. A cikkekben felsorolt csoportokból 3-3 csapat jut tovább, a negyedik pedig az Elnök-kupában folytathatja.
Az első részben az I., a második részben a II. középdöntőcsoportot adó csoportokat néztük végig.
A harmadik részben az egyik legizgalmasabb ágat mutatjuk be a III. középdöntős csoporttal és az E- és F-csoporttal, ahol három topválogatott harcol a két negyeddöntős helyért.
De mielőtt még nagyon belelendülnénk a csapatok bemutatásába, mindenkinek felhívjuk a figyelmét a tippjátékunkra, amelyet az alábbi képre kattintva értek el.
E-csoport
A férfi kézilabda-vb E-csoportjának küzdelmeit Norvégiában rendezik az Oslo-külsőn található Unity Arénában, amely 15000 fő befogadására alkalmas. A korábban Telekom Arena néven futó létesítmény volt az otthona a Stabæk futballcsapatának, és helyszíne volt Oslo 2022-es téli olimpiai pályázatának (a rövidpályás gyorskorcsolya- és a műkorcsolya-versenyeket rendezték volna itt).
Norvégia
A norvégok hazai pályán jutnának el ismét a döntőbe, ahova 2017-ben és 2019-ben is eljutottak, ám mindkétszer ezüst lett a vége. Azonban az elmúlt világversenyeken rendre nem sikerült a legjobb négy közé kerülniük (ld. pl. a 2021-es és 2023-as vb-t és a legutóbbi két olimpiai játékokat).
Jonas Wille együttese jelenleg nagyon erősnek mondható. Sander Sagosen kezd visszatalálni kieli formájához, a Kolstad kapusa, Torbjorn Bergerud pedig a negyedik legtöbb védést mutatta be a BL-ben az őszi szezonban. A Szeged átlövője, Magnus Abelvik Röd ezúttal egészséges, így hasznára lehet csapatának. Hogy a hiányzókról is említsünk néhány szót, a Kiel átlövője, Harald Reinkind sérülés miatt nem lehet ott a hazai világbajnokságon.
A norvégok Spanyolországban vettek részt felkészülési tornán, ahol Egyiptomot (33-29) és Romániát is simán győzték le.
Portugália
A portugál válogatott egy csalódást szeretne feledtetni a szurkolóikkal, hiszen a tatabányai selejtezőn nem sikerült kiharcolniuk az ötkarikás szereplést. Paulo Pereira együttese a tatabányai bukást követően nem került a padlóra, Bosznia-Hercegovina ellen kettős győzelemmel jutott ki.
A keret a fiatal, ígéretes játékosok és a rutinrókák érdekes elegye. A legjobb korban lévő, a Barcában nagy bizalomhoz és rengeteg játékperchez jutó Luis Frade a BL egyik legjobb beállójává nőtte ki magát. A hatalmas ígéretnek számító Costa-testvérek mellett a kapuban Diogo Rema Marquesre is érdemes lesz figyelni. Már a rutint képviselik többek között a szélsők, a korábbi szegedi Miguel Martins, Rui Silva és a Bundesliga éllovasának játékosa, Alexandre Cavalcanti. Egyetlen nagy hiányzójuk a beálló Alexis Borges, helyét a Porto fiatal játékosa, Ricardo Brandao veszi át.
Brazília
Bár a brazilok 1995 óta minden világbajnokságon ott voltak, mindössze egyszer végeztek az első 10-ben. 2019-ben épp ennek köszönhetően maradt le a magyar válogatott az olimpiai selejtezőről. A legjobb játékosaik a legmagasabb szinten játszanak, a Szeged egykori védője, Thiagus Petrus a Barca, a többszörös BL-győztes Haniel Langaro már a Dinamo Bukarest, Bryan Monte, a Montpellier játékosa azonban bokasérülést szenvedett a Németország elleni felkészülési meccsen.
Egyesült államok
Az amerikai válogatott a legutóbbi világbajnokságon 49 éves vereségsorozatot törtek meg, egyenesen két mérkőzést is nyertek. Az elkövetkezendő két vb-re szabadkártyát kaptak, így segíti az IHF a 2028-as olimpiára való felkészülésüket. A 28 fős bő keretben öt magyar játékos is található: Merkovszky Pál (kapus, Komló), Edwards Olivér (jobbátlövő, Tatabánya), Edwards Benjamin (Veszprém Academy, irányító), Hunyadi Dániel (Dabas, beálló) és Darvas Csaba (Tatabánya, balátlövő).
F-csoport
A E-csoport küzdelmei előtt már bemutatott Unity Arena ad otthont a férfi kézilabda-vb F-csoportjának is. A 2009-ben átadott multifunkciós sportcsarnok a sportesemények mellett koncertek helyszínéül is szolgált már, csakúgy, mint a 2010-es Eurovíziós Dalfesztiválnak. Az új köntösbe öltöztetett Unity Arena első mérkőzései a Norvég Kupa döntői voltak, ahol a hölgyeknél a Storhamar a Bergent, a Kolstad pedig a Lukács Pétert is soraiban tudó Elverumot győzte le.
svédország
A négyszeres világbajnok svédek számára mostanában inkább az Európa-bajnokságok fekszenek (ld. a 2022-es budapesti siker). Az olimpián a későbbi győztes dánok jelentették a végállomást a negyeddöntőben, a januári Eb-n pedig egy nagyon sokáig emlékezetes mérkőzésen kaptak ki hosszabbítást követően a (szintén későbbi győztes) franciáktól.
Az újdonsült kapitány a szegedi vezetőedző, Michael Apelgren lett az olimpiát követően. A keret nagyrésze azonban már benne van a korban. A talán legjobb formában lévő svéd játékos a Magdeburg átlövője, Felix Claar sérülés miatt nem lehet ott a világbajnokságon, csakúgy, mint csapattársa, Oscar Bergendahl. Ott lesz azonban Jim Gottfridsson, aki a következő szezont már a Tisza partján kezdi meg, a Veszprém jobbátlövője, Lukas Sandell, valamint a Kiel nehézbombázója, Eric Johansson is. Szintén a keret tagja a nyáron Párizsból Kolstadba igazoló Andreas Palicka és a Szeged-kapus, Tobias Thulin is.
Svédország Izland ellen készült a világbajnokságra, a 31-31-es döntetlen során azonban megsérült Max Darj, helyére pedig Andreas Nilssont hívta be Apelgren.
spanyolország
Spanyolország 2013-ban hazai pályán nyert világbajnokságot, a legutóbbi két alkalommal pedig bronzéremig jutottak. Nemcsak a két utolsó vb-n, de nagy meglepetésre a nyári, párizsi olimpiai játékokon is a négy közé jutott Jordi Ribera csapata, és felértek a dobogó legalsó fokára.
A spanyolokról már nagyon régóta azt mondjuk, hogy a legnagyobb sztárjaik kiöregedőben vannak, és – néhány kivételtől eltekintve – nem érkezik utánpótlás. Ezt azonban megcáfolják a Cikusa-testvérek, Djordje és Petar. A két Dujshebaev szintén a keretben van, azonban az elmúlt pár év egyikőjük számára sem alakult tökéletesen, hiszen gyakran sérülésekkel küzdöttek, idén pedig egyáltalán nem megy a játék a Kielcének. Ott lesz a vb-n a Veszprém irányítója, Agustín Casado és a Szeged lövője, Imanol Garciandia is. A keretből ezúttal kimaradt a Veszprém kapusa, Rodrigo Corrales, a Sergey Hernandez, Gonzalo Perez de Vargas kapuspáros azonban az egyik legjobb lehet.
japán
A japán válogatott az európai kapitánykeringő részévé vált, miután a horvát válogatottat az ázsiaiak korábbi vezetője, Dagur Sigurdsson vette át, majd az olimpia után Carlos Ortegát szerb kapitányként megbukott Toni Gerona lett a japán válogatott vezetőedzője. Gerona első húzása az volt, hogy a BL-csoportjában remeklő Nantes védelmének oszlopát, Shuichi Yoshidát nem hívta meg a keretbe. A vb-re a 2024-es Ázsia-bajnokság második helyével kvalifikálták magukat.
chile
Chile sorozatban nyolcadszor vehetnek részt világbajnokságon. Ezúttal a Dél- és Közép Amerika-bajnokság harmadik helyével vívták ki a vb-szereplés jogát. A játékosként olimpiai bronzérmes Aitor Etxaburu keretének nagyrésze Spanyolországban játszik, ám csak Rodrigo és Esteban Salinas játszik az első osztályban (ők a Bidasoa Irún játékosai). A korábban húzónévnek számító Feuchtmann-testvérek közül már csak Erwin maradt a csapatban, ő a Fenix Toulouse játékosa.
Tippjeink
Biztosra mondhatom, hogy a fennmaradó két csoport sokkal inkább megosztotta szerkesztőségünk tagjait, mint a korábbiak. Abban egyetértés mutatkozott, hogy a svédek eljutnak a negyeddöntőbe, az viszont szinte teljesen megosztott minket, hogy Spanyolország vagy Norvégia lesz a másik továbbjutó a férfi kézilabda vb-n.
Vélemény, hozzászólás?