Handballexpert

Minden, ami kézilabda

Inspired by Handball – Felvezetés a férfi kézilabda-vb elé – 4. rész

A férfi kézilabda vb-t ezúttal 2025. január 14. és február 2. között rendezik. Ezúttal Horvátország, Dánia és Norvégia ad otthont a 32 csapat részvételével zajló vb-nek. Felvezető cikksorozatunkban a későbbi középdöntő-csoportok mentén kettesével mutatjuk be a csoportokat. A cikkekben felsorolt csoportokból 3-3 csapat jut tovább, a negyedik pedig az Elnök-kupában folytathatja.

Az első részben az I., a második részben a II., míg a harmadik részben a III. középdöntőcsoportot adó csoportokat néztük végig.

A negyedik, záró részben az az ág kerül terítékre, amely tulajdonképpen azért igazán izgalmas, mert kiemelkedően nagy csapatot nem tartalmaz. Olyan, amely a nyolc közé jutást tűzheti ki célként, négy is van, köztük az egyik házigazda.

De mielőtt még nagyon belelendülnénk a csapatok bemutatásába, mindenkinek felhívjuk a figyelmét a tippjátékunkra, amelyet az alábbi képre kattintva értek el.

Kattints a képre a tippjáték eléréséhez!

G-csoport

A férfi kézilabda-vb G-csoportjának a zágrábi Arena Zagreb szolgál helyszínül. A 2008 decemberére (részben magyar cég által) épített csarnok már kívülről is rendkívül impozáns látványt nyújt. A megnyitó és az első nagy sportesemény is a kézilabdához köthető. Az aréna első mérkőzését Oroszország ellen játszotta a horvát férfi válogatott, majd pedig 2009. januárjában a férfi kézilabda-vb-nek adott otthont, amelynek során – többek között – a döntőt is itt rendezték.

szlovénia

Az olimpia egyik legnagyobb meglepetése Szlovénia szereplése volt. Uroš Zorman együttese már a januári Európa-bajnokságon felhívta magára a figyelmet, ahol a magyar válogatott ellen játszhatott az ötödik helyért, amelyet elvesztett. A legjobb vb-szereplésük a 2017-es negyedik hely, akkor azonban nemcsak egy vb-4. helyezést, hanem a gólkirályi címet is bezsebelték (név szerint Dragan Gajić).

A szlovén válogatott kerete.
A szlovén válogatott kerete.

A keretük nagyjából az olimpiai 4. csapatra épül. Többek között a Barca sztárjaival, Blaž Janccal és Domen Makuccal, és a Wisla Plock két irányítójával, Mitja Janccal és Miha Zarabeccel. A szlovének mindig jók tehetségek kinevelésében, erre pedig az elmúlt évekből legjobb példa Aleks Vlah, akinek nagyon bejött az erősen unikálisnak nevezhető Dániába igazolás. Két Magyarországon játszó játékos is utazhat, Borut Mačkovšek mellett a Balatonfüred átlövője, Tadej Kljun is a keret tagja.

A szlovének a második részben már emlegetett botrányba fulladt, Katar elleni, barátságosnak egyáltalán nem nevezhető mérkőzéssel hangoltak a világbajnokságra.

Izland

Az izlandiak sokáig az én listámon (is) nagyon előkelő helyen szerepeltek a világversenyek előtt. Ezt azonban soha nem váltották be, a 2008-as olimpiai ezüst és a 2010-es Európa-bajnoki bronz óta nem jutottak egy világverseny elődöntőjébe sem. Ez hatalmas meglepetésnek mondható, hiszen a sérüléseik előtt a világ legjobb belső párosának számító Kristjansson-Magnússon duóval rohamoztak.

Az izlandi válogatott kerete.

A két sztárból ezúttal is csak egyikük, ezúttal Kristjansson lehet ott a világbajnokságon, hiszen Magnússon megsérült decemberben. Snorri Steinn Gudjónsson szövetségi kapitány számára azonban nemcsak a klasszis jobbátlövő hiánya okoz fejtörést, a Veszprémbe visszatérő Aron Pálmarsson sem lesz bevethető (egyelőre) a csoportmérkőzések során. Kapus poszton a végtelen rutin (Björgvin Páll Gústavsson) és a nagy reménység (Viktor Hallgrímsson) kettősét láthatjuk. Magyarországról a már említett Pálmarsson mellett Bjárki Már Elísson érkezik Veszprémből, Janus Dadi Smárason pedig Szegedről került be a keretbe.

Zöld-foki köztársaság

A Zöld-foki Köztársaság válogatottjának mindössze két világbajnoksággal ezelőtt kezdődött a nemzetközi története. Elég emlékezetesre is sikerült, hiszen az első, Magyarország elleni mérkőzésük után visszaléptek a tornától Covid-fertőzések miatt. Két évvel ezelőtt azonban már sikerült győzelmet is aratniuk (Uruguay ellen), ami a középdöntőbe juttatta őket, ahol három vereséget szenvedve estek ki. A legnagyobb név a Benfica balátlövője, Leandro Semedo.

kuba

Kuba – Kuvaithoz hasonlóan – 2009-ben, Horvátországban jártak utoljára vb-n. 2024-ben megnyerték az Észak-Amerikai- és Karib-Bajnokságot, ezzel kvalifikáltak Horvátországba. Nem volt ez a siker előzmény nélküli, hiszen 2023-ban megnyerték az IHF Emerging Nation’s Cup-ot, amit a nemzetközi szövetség a feltörekvő nemzetek számára írt ki (akármit is jelentsen ez). Három, spanyol első-osztályban játszó játékosuk mellett Hanser Michel Rodriguez a Vardar játékosa, őt megválasztották a fent említett versenysorozat MVP-jének is.

H-csoport

A férfi kézilabda-vb H-csoportjának szintén az Arena Zagreb ad otthont. A kézilabda eseményeken 15000 főt befogadni képes csarnok 16 éves pályafutása alatt számtalan sporteseményt rendeztek benne. Az RK Zagreb több hazai mérkőzése mellett veszített itt Davis-kupa döntőt a horvát válogatott 2016-ban Argentína ellen, volt a csarnokban futsal Eb, SEHA-liga-Final Four, rendeztek UFC Fight Nightot, judo Eb-t, de néhány szezonon keresztül itt játszotta hazai EBEL-mérkőzéseit a Medveščak Zagreb jégkorongcsapata is.

Egyiptom

Az egyiptomi válogatott nagyon régóta hajszolja az első világbajnoki érmét. 2001-ben, Franciaországban jártak ehhez a legközelebb, akkor negyedikek lettek, 2021-ben, hazai pályán pedig sokáig emlékezetes negyeddöntőn, hétméteresek után kaptak ki a későbbi győztes Dániától. Kísértik ezt a csapatot a szoros meccsen elbukott negyeddöntők, hiszen a párizsi olimpián hosszabbításban bukták el az elődöntőt a spanyolok ellen.

Az egyiptomi válogatott kerete.
Az egyiptomi válogatott kerete.

És ha már spanyolok… A padon a 2023-as világbajnokság után az ex-szegedi szélsőt (Roberto Garcia Parrondo) ex-szegedi edző (Juan Carlos Pastor) váltotta. Pastornak ezúttal nem volt könnyű dolga, hiszen az egyik legjobb játékosát, Yehia ElDeraat nélkülöznie kell az irányító őszi keresztszalag-szakadása miatt. Visszatért azonban Omar Yahia, valamint a bakonyiak új szerzeményére, Ahmed Heshamra, valamint a pletykák szerinti új beállójára, Ahmed Adelre is érdemes lesz figyelni.

Az egyiptomiak spanyolországi tornával hangoltak a világbajnokságra, ahol viszonylag simán kikaptak Norvégiától.

Horvátország

A horvátok számára a világbajnokság kiemelt jelentőséggel bír, hiszen 2003-ban megnyerték azt. Az azonban nagy szomorúsággal tölti el déli szomszédainkat, hogy 2009-ben hazai pályán kikaptak a döntőben a franciáktól, valamint az is, hogy immáron 12 éve nem szereztek érmet.

Nagyon sokáig úgy tűnt, hogy régóta először a lehető legjobb kerettel mehet a kapitány (ezúttal Dagur Sigurdsson). Ezt azonban keresztbehúzta Miloš Kos és a zágrábi öltözői verekekedés, így Matej Mandić, a fantasztikus kapuspáros otthon játszó tagja nem lehet ott a hazai vb-n. Ott lesz azonban Ivan Martinović, a Löwen átlövője, Luka Cindrić, a Veszprém irányítója és Mario Šoštarič, a BL őszi idényének gólkirálya is. De semmiképpen ne feledkezzünk meg Domagoj Duvnjakról sem, aki – bár a napokban bejelentette, egy évvel hosszabbít Kielben – a világbajnokságon ölti magára utoljára a horvát válogatott mezét.

Argentína

Brazília mögött a második helyen végzett az Észak- és Közép-Amerika-bajnokságon, így jutott ki a vb-re Argentína. A 2021-es vb-n attól sem álltak távol, hogy a negyeddöntőbe jussanak, de ez nem sikerült. Ezúttal egy új argentin válogatottat láthatunk, hiszen nem lesz ott a keretben Pablo és Diego Simonet. Utóbbi a nagyobb név, hiszen 2018-ban fantasztikus győzelemmel és MVP-címmel hagyta el a kölni BL-Final Fourt.

bahrein

Az Ázsia-bajnokság harmadik helyével kvalifikált a vb-re Bahrein együttese, amely nagyon nehéz csoportban kénytelen szerepelni. Aron Kristjansson szövetségi kapitány vezetésével már jártak olimpián is (2021-ben, Tokióban), most azonban nagyon nehéz dolguk lesz, ha tovább szeretnének jutni a csoportból.

Tippjeink

Ez az ág kavarta meg leginkább a szerkesztőségünket. Négy csapat is felmerült bennünk negyeddöntősként erről az ágról. Ketten tippeltek izlandi továbbjutást, négyen szlovén negyeddöntőt, a legtöbben Egyiptom továbbjutását várták, míg a házigazda Horvátország öt szavazatot kapott.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük